Daha Fazla Bilgi Edinin Sıkça Sorulan Sorular

Prefabrik yapılar uzun ömürlü yapılar olup ortalama olarak 50 yıl kullanılabilmektedir. Aşırı rüzgâr, kar, yağmur, nem ve kullanma şekli gibi etkenler yapının ömrünü etkilemektedir. Tüm yapı modelleri gibi standart bakımlarının yapılması bina ömrünü olumlu yönde etkilemektedir.
Karmod Prefabrik yapıların üretimi kaynaksız vidalı sistem teknoloji ile modern tesislerde gerçekleştirilmektedir. Civatalı sistemin mukavemeti kaynağa göre daha kuvvetli ve emniyetli olup üretim ve işçilik hatalarını neredeyse “0” a indirmektedir. Yapılarımızda kullanılan ana malzemeler sac, EPS ve betopandır. Üretimlerimizin tamamında %100 paslanmaz malzemeden kullanılmaktadır. Duvar panellerimizde betopan-strafor-betopan veya sac-strafor-sac olmak üzere yüksek izolasyonlu iki farklı panel tercih edilmektedir. Çatı makasları vidalı sistemli olup teknolojik hatta otomatik rollform makinalarında bire bir projeye detaylarına özel üretilmektedir. Makasların dikmeleri ve çaprazları statik hesaba göre mühendislerimizin tespit ettikleri yerlere, binanın kurulacağı coğrafi ve iklim koşulları dikkate alınarak hazırlanmaktadır. Çatı kaplaması olarak kullanılan malzeme standart olarak galvaniz sac malzemedir. Müşteri tercihine özel çatı kaplamasında OSB, mebran, şıngıl gibi malzemeler kullanılabilmektedir. Pencereler ve balkon kapıları PVC çift ısı camlıdır. İç kapılarda Amerikan panel kapı kullanılmaktadır. Elektrik ve sıhhi tesisat malzemeleri ile birlikte kullanılan tüm malzemeler TSE standartlarında olup, kalite ve garanti belgelidir.
Prefabrik yapılar vidalı ve geçmeli modüler sistemli olup sökülerek başka bir yere taşınabilir. Ancak yeniden montajda sökülen bazı malzemeler tekrar kullanılamaz. Maksimum %10 oranında malzemenin yenilenmesi gerekebilir.
Prefabrik yapılar 7,5 şiddetinde depreme ve 80km/saat hızında esen bir rüzgara dayanıklıdır. Prefabrik yapıları gideceği yerin iklim koşullarını dikkate alarak Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde kullanıma uygun olarak üretmekteyiz.  

Her yapı sisteminde olduğu gibi prefabrik yapılarda da standart bakımların yapılması gerekmektedir. Prefabrik yapılar farklı özelliklere sahip birden fazla malzemenin birleşiminden oluşturulmaktadır. Bu malzemelerin tamamı çalışmakta, ısıya karşı genleşme katsayıları da birbirinden farklılıklar arz etmektedir. Bu ve bunun gibi sebeplerle panel aralarında kılcal çatlaklar oluşabilir. Bu çatlakların mastikle tamir edilmesi ve kısmi boya yapılması gerekebilir.
Karmod prefabrik binaların dış duvarları 10 cm kalınlığında straforlu panel sisteme sahip olup klasik betonarme binadan çok daha fazla ısı ve ses izolasyonu sahiptir. Duvar panelleri arasındaki yüksek yoğunlukta strafor ve çatı izolasyonu için kullanılan cam yünü ve taş yünü malzeme yüksek yalıtım içermektedir.
Prefabrik yapılarımız istenilen ölçü ve büyüklükte yapılabilmektedir. Özellikle konutlarda mimar ve mühendislerce hazırlanmış her biri yüksek konfor ve ergonomi içeren hazır tasarımlar müşterilerimizce yoğun talep ve beğeni görmektedir. Metrekarelerine göre 1+1’den başlayarak 3+1’e kadar değişik kullanımlar için çok sayıda planda üretim yapılmaktadır. Karmod hazır prefabrik yapı projelerine de üretim desteği vermektedir.
Standart bir binanın üretim süresi normal koşullarda bir haftadır. Hava koşullarına bağlı olarak montaj ekiplerimiz tek katlılarda 20-25 m2; çift katlılarda ise günde yaklaşık 15-20 m² kurulum gerçekleştirebilmektedir. Montajdan sonra müşterimizin yapacağı işlemlerden sonra boyacı da bina metrekaresine göre 1-3 gün aralığında boyama işlemini tamamlanmaktadır. İyi bir planlamayla 1 ay gibi kısa bir sürede binanın içine yerleşebilirsiniz.
Prefabrik yapılar bulunduğu doğal ve iklim koşullarına göre yapı statiğine uygun olarak üretilmektedir. Prefabrik yapının statiğini bozmayacak şekilde tadilat işlemleri yapılabilir. Olası tadilatlarınız için mutlaka Karmod satış sonrası destek biriminden bilgi alınız.
Bina ölçülerinin her cephesinden en az 30’ar cm fazla olacak şekilde 25-30 cm yüksekliğinde terazili beton gerekmektedir. Betonarme binalardaki gibi ağır bir temel betonu gerekmemektedir. Sözleşme anında müşterilerimize prefabrik yapının üzerine yapılacağı beton planı verilmektedir. Müşterilerimiz bu plana göre zemin betonunu montaj öncesi hazır duruma getirmektedir.
Sözleşmemizde bulunan genel kullanım şartlarına uygun olarak kullanıldığında üretim ve montaj hatalarına karşı garanti süremiz bir yıldır. Karmod her konuda olduğu gibi satış sonrası servis konusunda da sektörde öncü ve lider konumdadır. Satış sonrası servisimiz her zaman sizin yanınızdadır.
Çatı kaplamaları naturel trapez saç, boyalı trapez sac, metal kiremit desenli sac uygulamaları direk metal aşıklar üzerine uygulanabildiği gibi OSB üzerine de uygulanabilmektedir. Ayrıca şıngıl ve sandviç panel uygulamaları da mevcuttur.
Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesine yapabiliyoruz. Karmod şu an Dünya’nın 90’a yakın ülkesine de ihracat gerçekleştirmekteyiz. Binanın yapılacağı bölgelerdeki iklim, rüzgâr ve kar yükü gibi doğal etkenler göz önüne alınarak binalarımız mühendislerimiz tarafından yapı güvenliği tasarlanarak o bölgeye uygun üretim ve bina kurulumu gerçekleştirilmektedir.
Prefabrik yapılar ruhsatla ilgili olarak betonarme binalar gibi izne tabidir. Bağlı bulunduğunuz belediyeye veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il müdürlüklerine başvurarak izin almanız gerekmektedir.
Prefabrik konutları 2 katlı olarak yapılabilmektedir. Hafif çelik yapılarda ise 3 kata kadar yapmak mümkündür.

Zemin betonu hasırlı çubuk demirle 30 cm su basmanı için beton atılması ve her türlü hafriyat ve çevre düzenleme işleri, zemin ve duvar kaplamaları (şap, seramik, fayans, laminat parke vs.), prefabrik bina harici dış bağlantıların yapılması (elektrik, pissu, temiz su ), belediye veya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinden alınması gereken izinler ve ruhsat işleri, ısıtma ve soğutma tesisatları (kalorifer, klima vs.), İstanbul dışı montajlarda montaj ve boya ekibinin konaklama ve yemek bedelleri, malzemenin nakliye ve nakliye sigortası müşterimize aittir.

Tek katlı betonarme binaların üzerine yapılabilmektedir. Alttaki binanın sağlam ve düz bir tavan zeminine sahip olması gerekmektedir. Ayrıca kurulacak alanda baca olmaması gerekir. Çünkü prefabrik binalarda çatıdan baca çıkarmak su yalıtımı ve yangın riski açısından uygun değildir.
Kışın soba, klima, kalorifer tesisatı ve elektrikli sobayla rahatlıkla ısınabilirsiniz. Yazın da klimayla iklimlendirme yapabilirsiniz.
Prefabrik binaların nakliyesi kamyon, tır, gemi, tren veya kargo uçakları ile yapılabilmektedir.
Prefabrik yapılar her türlü kullanım amacına uygun imal edilebilirler. Prefabrike yapılar standart modüllerden oluştuğu için pratik ve hızlı bir şekilde kurulur. Esnek yapı özelliğiyle deprem ve zemin kaymalarına karşı dayanıklıdırlar. Prefabrik yapılar bütün iklim şartlarına göre imal edilebilirler. Ses ve ısı yalıtımı konusunda diğer yapılardan üstün özelliklere sahiptirler. Çevreye zarar vermeden ve kirletmeden kısa sürede kurulur. Modern ve tarihi dokuya uygun olarak tasarlanıp üretilebilirler. Yangına karşı dirençlidirler. Prefabrik yapılar demonte özelliğiyle isteğe bağlı olarak sökülüp başka bir yere montajlanabilir.
Dış duvar paneli ve çatı, binanın yapılacağı bölgenin iklim şartları göz önüne alınarak TS 825’de belirlenen yalıtım değerlerini sağlayacak şekilde detaylandırılmaktadır. Karmod Prefabrik evlerde sağlanan ısı değerleri Türkiye’nin her bölgesi için uygundur.
Firmanın güvenirliği çok önemlidir.
  • Firmanın işçiliği, ürününün arkasında duruşu, kurumsallığı ve çalıştırdığı kişilerin niteliği çok önemlidir.
  • Sürekli servis hizmeti sağlıyor olabilmesi gerekmektedir.
  • Malzemelerin kaliteli olması ve kalite belgeli ürünler kullanılması çok önemlidir.
  • Firmanın yerini görüp yetkilileriyle görüşün. Konusunda uzman olup olmadıklarından emin olun.
  • Sözleşmeyi detaylı inceleyin.
  • Satış hizmeti sonrasında üretim ve montaj aşamasında profesyonel ekiplere sahip olmasına dikkat edin.
  • Size sunduğu hizmetler dışında eviniz tamamlandıktan sonra bir problem yaşadığınızda firmada muhatap bulup gereken çözümlerin hızlı bir şekilde sağlanabilmesi konusuna dikkat edin.
Yapıda kullanılan çeliğin kalitesi ve kalınlığı, duvar kalınlığı ve panellerde kullanılan malzemenin niteliği, çatı izolasyonu, kullanılan pencerenin serisi gibi unsurlar prefabrik yapılarda fiyatı etkiler. Bunun yanında cephede ekstra ısı yalıtımı için gerekli kaplama malzemeleri ve çatı kaplamasında kullanılan alternatifli malzemeler de fiyatı etkilemektedir.
Yapıda kullanılan çeliğin kalitesi ve kalınlığı, duvar kalınlığı ve panellerde kullanılan malzemenin niteliği, çatı izolasyonu, kullanılan pencerenin serisi gibi unsurlar prefabrik yapılarda fiyatı etkiler. Bunun yanında cephede ekstra ısı yalıtımı için gerekli kaplama malzemeleri ve çatı kaplamasında kullanılan alternatifli malzemeler de fiyatı etkilemektedir.
Prefabrik yapılar, ev, villa, ofis, sosyal konut, sosyal tesis, şantiye, yemekhane ve yatakhane, prefabrik fabrika, hangar gibi yaşamın her alanında kullanılmaktadır.

Diğer Sorularınız için

Güvenilir Çözüm Ortağınız

Çalışma alanlarınızı inşa ediyor ve yaşamanız için konutlar yapıyoruz.