Select Your Country

Hijyen ve Ergonomi bir arada: Kanser Hastaları Rehabilitasyon Binası

Proje Açıklaması

Hasta Konuk Evi ve Rehabilitasyon Merkezi
Bursa’da Nilüfer Belediyesi için gerçekleştirdiğimiz Hasta Konuk Evi ve Rehabilitasyon Merkezi prefabrik yapı modelinin bu tür projelerin kısa sürede tamamlanması için ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Proje kapsamında 1’i iki katlı sosyal tesis ve yönetim binası olmak üzere 12 adet te konuk evinin yer aldığı yapı grubunu 1 ay gibi kısa sürede tamamladık. Normalde klasik betonarme bina modeliyle yıllar alabilecek bu büyüklükteki projenin bu kadar kısa zaman diliminde tamamlanabiliyor oluşu önemli bir fırsat. Prefabrik yapı modelinin avantaj ve üstünlüklerini kısaca burada sıralamaya çalışalım.
- Hızlı üretim, kolay lojistik, hızlı kurulum…
Karmod teknolojisiyle üretilen prefabrik yapılar proje onayı sonrası saat veya günlerle ifade edilebilen kısa zaman diliminde hazırlanabiliyor. Demonte özellikte kaynaksız civata-somun birleşimiyle hazırlanan yapı birleşenleri lojistikte dökme yük tabir edilen taşımacılık sistemiyle kolayca kurulum yerine sevk edilebilmektedir. Karmod ekiplerince kurulum alanında bir kaç günde montaj yapılan yapı gurubu kullanıma hazır teslimat yapılmaktadır.

- Bu yapı modelinde sürpriz bütçelere yer yok

Prefabrik yapı planlanan günlerde kısa sürede tüm detaylarıyla başka ustalara gerek duyulmadan Karmod ekiplerince kurulum yapıldığından başka malzeme ve işçiliklere ihtiyaç kalmadan hazırlanır. Böylece klasik betonarme bina yapım aşamasındaki ön görülemeyen maliyetlere bu modelde yer olmaz. Prefabrik bir binanın duvarları, çatısı ve örtüsü, kapı ve pencereleri, ekstra kaplamaları, boyası, elektrik ve su tesisatlarıyla armatürlerine varıncaya kadar tamamının yapımı planlanan sürede Karmod ekiplerince gerçekleştirir. Siz de projenize ne kadar bütçe ayıracağınızı henüz başlamadan net olarak görürsünüz. Klasik betonarme sisteminde bu tarz istenmeyen bütçe sapmaları oldukça ileri düzeyde karşılaşılan en önemli sorunlar arasında yer alır. Çevremizden çok duymuşuzdur: ’60 bin dediler 120 bini buldu, daha da geçecek’, ‘1 yılda bitiririz dediler, 3. yıla da başladık nala bitmedi’ tarzında haklı ama çaresiz serzenişleri.

- Kanser hastalarının tedavilerine yardımcı olacak

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde hayata geçirilen Hasta Konuk Evi ve Rehabilitasyon Merkezi, Onkoloji Hastanesi’ndeki belirli aralıklarda gerçekleşen rutin tedavileri için şehir dışından ilimize gelen Kanser hastalarının tedavi gördükleri günler süresince onlara ev sahipliği yapacak. Konaklama hizmetiyle beraber tesiste gerçekleştirilen ekstra etkinliklerle zorlu hastalıkla mücadele eden insanımız hem moral depolayacak hem de tedaviyerini onlara evlerini aratmayacak güzel bir ortamda sürdürecekler.
 İki katlı ana hizmet binasıyla 12 adet 1+1 planda konukların kullanımına özel şirin evler. Her bir konutta girişte güzel bir salon sizi karşılıyor. Salonda küçük bir mutfak, yemek masa takımı, oturma grupları hepsi düşünülmüş. İç kısımda yer alan diğer oda yatak odası olarak planlanmış. İçeride hasta ve refakatçisine özel ayrı yataklar ve dolaplarla mini oturma grubu düşünülmüştür.

Metrekare

32

Kapasite/Kişi

300