Select Your Country

Prefabrik belediye yönetim binası tamamlandı

Proje Açıklaması

Prefabrik belediye yönetim binası tamamlandı
Marmara Denizi içerisinde yer alan turizmin gözde beldelerinden Avşa Adası’na prefabrik belediye yönetim binası tamamlanmasıyla Ada halkına modern bir binada hizmet vermeye başladı. L planda projlendirilip yapımı Karmod Prefabrik tarafından gerçekleştirilen bina ile Avşa Adası hak ettiği modern hizmet binasına kavuşmuş oldu.  Bina yapımının tamamlandığı 2013 yılında ilk olarak Avşa Belediye Başkanlık Binası olarak hizmet verdi. 2014 yılında 13 ilimizle beraber Balıkesir’in de Büyükşehir statüsüne kavuşmasıyla Avşa Adası Belediyesi, Marmara Adalar Belediyesi’ne bağlandı. İlk olarak Belediye Başkanlık Binası olarak hizmet veren bina günümüzde Marmara Adalar Belediyesi Avşa Ek Hizmet Binası olarak kullanılmasına devam ediliyor.
İDO Avşa Feribot İskelesi’ne yürüme mesafesindeki Bina 3 mahallesinde nüfusu 3 binin üzerinde Ada halkına hizmet veren tek yönetim binası. Ada nüfusunun turizm nedeniyle yaz aylarında 90 bin ila 100 bini bulduğunu hesap edersek Prefabrik Belediye Yönetim Binası’nın önemi ortaya çıkıyor. Tatil dönemindeki 100 bin nüfusuyla küçük bir ada olmasına rağmen nüfusu çok sayıda ilimizi aşan bu Ada’da su temini başta olmak üzere çöp toplama hizmetleri, Zabıta hizmeti, engelli ve yaşlı bakım hizmeti, sahil temizliği hizmeti, çevre sağlığı hizmetleri gibi Belediyenin uhdesinde çok sayıda önemli hizmet var. Ada’nın bu hizmetlerinin karar ve yüretme merciinde yer alan bütün birimler Marmara Adalar Belediyesi Avşa Ek Hizmet Binası içerisinde yönetimi sürdürüyorlar.
Bu önemdeki bir belediye hizmet binasınının prefabrik yapı yöntemiyle ne kadar zaman diliminde kurulduğuna bir bakalım. 530 metrekare büyüklükteki L planda tek katlı yönetim binası Karmod’un Tuzla Orhanlı’daki modern üretim tesislerinde kaynaksız teknoloji kullanılarak demonte özellikte 5 günde tüm üniteleriyle üretilerek sevkiyata hazır hale getirildi. Üretimi tamamlanan yapı tüm birleşenleriyle 5 tıra yüklenerek karayoluyla Erdek Limanı’na oradan da İDO Erdek – Avşa Adası Feribotuyla Ada’ya aynı günde sevki tamamlandı. Karmod’un profesyonel ekipleriyle 5 günde kurulumu tamamlanan bina ekstra dış kaplama, şap, fayans, iç bölme gibi işlemleriyle 1 ay gibi bir sürede hizmet vermeye hazır hale getirildi. Karmod bu projeyle kullanıma hazır teslimatlarından birini daha tamamlamış oldu. Karmod üretimiyle Belediye Hizmet ve Başkanlık bina kurulumları sorun olmaktan çıkıyor. Yapıyı oluşturan duvarlar, çatı ve çatı örtüsü, pencere ve kapılar, panjur ve motorlu panjurlar, elektrik tesisatları ve armatürleri, sıhhi ve atık su tesisatlarıyla armatürleri, ısıtma ve havalandırma sistemleri, iç bölme sistemleri, özel dış kaplamalar vb. yapı adına ne varsa Karmod tarafından gerçekleştirilmektedir.
530 metrekare kapalı alana sahip Avşa Belediye Hizmet Binası merkez cami yakınında yer alan park ve pazar alanına bitişik merkezi bir konuma sahip. L binanın orta kısmında ana giriş kapısı yer alıyor. Kapı girişinde genişçe bir bekleme salonu sizi karşılıyor. Bu salonda bekleme koltukları, tahakkuk ve ödeme veznesi bu alanda yer alıyor. Bu salondan sağa ve sola L plandaki iki koridor uzuyor. Sağ alandaki koidora girildiğinde sağlı sollu zabıta odası, fen işleri odası, emlak ve imar odası gibi birimlerle koridorun sonunda özel kalem odası ve Başkan makam odası yer alıyor. Sol kısımda ise yine sağlık işleri odası, veteriner hizmetleri odası gibi alanlarla mutfak, çay ocağı, mescit, lavabolar yer alıyor.

Lokasyon

Avşa Adası

Metrekare

530