Select Your Country

Karmod Bursa’ya Prefabrik Anaokul Kazandırdı

Proje Açıklaması

Karmod Bursa’ya Prefabrik Anaokul Kazandırdı
Okul ve eğitim binalarında uluslararası standartların yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Daire Başkanlığı’nca yayınlanan ‘Eğitim Yapıları Asgari Tasarım Standartları’ şartlarına uygunluk ilk önemli kriterdir. Bu standartlardaki uzmanlığı ile Eğitim binaları inşaa eden Karmod yapılarına sağlandığı ergonomi, konfor ve ekstra işlevsellikle okul binaları üretmektedir. Bursa’da tamamladığımız Mürüvvet Baş Prefabrik Anaokulu binası da bunlardan biri. Karmod’un tamamladığı Mürüvvet Baş Anaokulu binası modern bir bakış açıcı ve teknolojiyle hayata geçirildi. Proje kapsamında etkinlik odaları, eğitim odaları, oyun odaları, gösteri salonu ve bir okulda olması gereken diğer standart unsurlar tamamlandı. Bursa’ya kazandırılan anaokulunda eğitim faaliyetleri devam ediyor.
Çocuklarımızın eğitim hayatına ilk adımı atmalarına vesile olan Anaokulu ve anasınıfı derslikleri hem onların ergonomisine hitap eden fonksiyonel kullanıma sahip olmalı hem de onlara sıcak ve güvenli bir ortam hazırlamalı. Ülkemizde her alanda olduğu gibi okul binaları da deprem güvenliği yüksek yapılara ihtiyaç duyuyor. Kuzey Anadolu Fay Hattı ve Doğu Anadolu Fay Hattı ile Türkiye büyük eksende deprem gerçeği ile yüz yüze. Henüz ilk yaşlarında çocuklarımıza güvenli ve huzurlu okul binaları hazırlamak durumundayız. Hazırlayalım ki onlar güven içerisinde biz de huzula kalalım. 
Okul binalarının henüz proje aşamasından önce ilk eğilmemiz gereken konu doğru mekanda, yeterli büyüklükte ve gerekli standartların kolaylıkla yansıtılabileceği konumda bir arazinin bulunması gerekir. Arazi tesbit aşamasında temel olarak coğrafi konum (şehir merkezine yakınlık, sel ve heyelan gibi olumsuzluk riski bulunmayan), eğitimin aksamasına neden olabilecek yoğun ve sürekli gürültü kaynağının bulunmaması (fabrika, sanayi tesisi vb.), olası kimyasal bir tehlikeye maruz kalınma riskinin bulunmaması (nükleer tesis, kimyasal tesis, gaz - akaryakıt depolama ve aktarma merkezi vb.) gibi hususlara dikkat edilmelidir. Bunlardan ulaşım sorunu da özellikle büyükşehirlerde yoğun trafik şartları göz önünde bulundurulması gerekn hususlar arasında yer alıyor.
Geleceğin okulları yenilikçi fikirlere ihtiyaç duyar. Okul binalarına sadece öğrenci ve öğretmenlerin başını sokacakları, onları soğuktan ve sıcaktan koruyan bir yapı olarak bakmamak gerekir. Çağımız bilgi ve teknoloji çağı. Modern bir okulda çağın gerektirdiği eğitim ve öğretim yöntemlerinin rahatlıkla kullanılabileceği ortamın oluşması özgün mimari yorum gerektirir. Eğitim ve Okul binalarında teknik bilginin hayal gücüyle buluşacağı mimari zekayla, çevreci, ekolojik, teknoloji, sosyallik, ahlaki ve estetik içeren soyut ve somut ilkelerin yansıtılacağı mekanlar hazırlanmalıdır. Yine konfor koşullarının oluşturulabilmesi verimli bir öğretim ve öğrenim için oldukça önemlidir. Bu doğrultuda havalandırma sistemleri, aydınlatma armatürleri, ısı ve ses konforu iyi bir eğitim ortamı için mutlaka göz önünde bulundurulması gereken uygulamalardır. Anaokulu özelinde miniklerin kullanımına özel yemek odası, uyku odası, wc ve lavabo büyüklük standartları, masa ve sandalye grubu seçimi de ayrı bir uzmanlıktır.
İklimlendirme bir diğer önemli konu eğitim binalarında. Soğuk iklimde; nem, yağışla ve rüzgara karşı yalıtım şartlarıyla yenilenebilir enerji kriterlerinde güneş durumundan maksimum faydalanabilinir bir yapı tercihi gerekmektedir. Sıcak iklimlerde güneş ve nem tedbirleri yalıtımda önemli unsurlar. Karmod olarak bilgi birikimimiz ve teknolojimizle güvenli, konforlu ve sıcak soğuk hava şartları farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek nitelikte okul yapı çözümleri üretiyoruz.

Kapasite

96 Çocuk

Lokasyon

Türkiye, Bursa